Avanos Tatil Yerleri – Avanos Gezilecek Yerler

0 0

Bölgenin tüm turizm yükünü üstlenmiş olan Avanos, kızılrmak kenarının kenarı kurulmuştur ve tarihi ile göz doldurur. Avanos bölgesi güç kaynağını Kızılırmak’ tan almaktadır. Avanos’ta gelişmiş olan meslek dalı ise topra işlemeciliğidir. Seramil atölyelerde tamamen el işi ve emeği ile yapılan bu eserleri Türkiye’nin veya Dünya’nın herhangi bir yerinde bulabilmeniz nerede ise imkansız.

Geçmişi Hitit dönemine kadar dayanan Avanos’ta o zamanlarda çömlekçilik en yaygın meslekti. Atalardan kalan bu meslek dalını yaşatmak isteyen insanlar babadan oğula bu meslek dalını öğreterek bugünlere gelmesini sağlamıştır. Avanos dağlarınan ve Kızılırmak kenarlarından toplanan ince kumlar ile yapılan bu eserler oldukça değerlidir.

Avanos’a gittiğinizde tarih ile yüz yüze geleceksiniz. İlk olarak gezmeniz gereken yer Lahit Mezar. Şu anda Kayseri Arkeoloji Müzesi’nde koruma altında olan ve Kapadokya Bölgesi’nde ele geçirilen tek lahit olması hem oldukça ilginç olmasını hem de değerli olmasını sağlamaktadır. Lahit üzerinde yapılan detaylı araştırmalar mezarın bir bayana ait olduğunu göstermektedir.

Dereyamanlı Klise’si de görmeniz gereken bir diğer mekan. 2. yüzyıldan günümüze kadar tüm doğallığı ve güzelliğini koruya Klise, Avanos Belediyesi’nin almış olduğu kararla Vatikan’dan gelen ziyaretçilerin ibadetine açılmıştır. Türkiye’ de yalnızca 3 adet Klise ibadete açıktır. Dereyamanlı Klise’si de bunlardan biridir ve Avanos için oldukça önemlidir.

Özkonak yer altı şehri, Avanos’ un kuzeyinde yer almaktadır ve tamamen bir yer altı şehridir. Dağların ve volkanik alanların kıyısına kurulmuştur. Burayı gezdiğinizde hem gözlerinize inanamayacak hem de tarihi birebir yaşayacaksınız. Katlar arasında bulunan ve haberleşmek için kullanılan boruların, o dönemlerde nasıl düşünülüp yapıldığı ise akla gelen diğer bir sorudur.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.