Havucun Sağlığımıza Büyük Faydaları

0 0

Havuç sağlığımız için oldukça önemli bir sebzedir. Özelikle kış aylarında kolayca bulabileceğiniz havucun faydaları hakkında ne kadar bilgiye sahipsiniz?

Kış aylarında ihtiyacınız olan mineral ve vitamin gereksinimlerini havuç tüketerek kolayca karşılamanız mümkün. Sağlığınıza dikkat ediyorsanız havuç yemeli veya havuç suyu içmelisiniz. İşte sizler için derlediğimiz havucun faydaları:

  1. Havuç suyu karaciğer fonksiyonlarının düzenlenmesinde ve sindirim operasyonlarında oldukça faydalıdır. 
  2. Havuç oldukça fazla E vitamini içerir. Bu nedenle kanser savar olarak ta bilinir. 
  3. Yaşınız ilerliyorsa vücudunuzda oluşan değişimlere bağlı olarak ağrılar meydana geliyor olacaktır. Yaşlanmanın getirdiği bu ağrıları havuç tüketerek veya havuç suyu içerek azaltmanız mümkün. 
  4. Keskin ve güçlü gözlere sahip olmak istiyor musunuz? Cevabınız evet ise havuç suyu tüketmelisiniz. Çünkü havuç içerisinde bulunan A vitamini sayesinde gözleri geliştirir. Görmeyi artırır. Ayrıca kemik bozuklukları ve Osteoporoza(kemik erimesi) karşı etkilidir.
  5.  İçerdiği potasyum ve posa ile kolesterol ve hipertansiyon düşmanıdır. 
  6. Safra kesesi ve karaciğer enzimlerini düzenler. Vücut kan yağlanmasını azaltır. 
  7. Cildinizin ışıl ışıl ve güzel olmasını sağlar. 
  8. Limon ve zeytinyağı eklenerek hazırlanan havuç salatası zihni açar ve anlamaya kabiliyetini artırır.
  9. Tokluk hissi verir. Eğer zayıflamak ve kilo vermek istiyorsanız ara öğünlerde 1-2 havuç tüketin. Yediğiniz havuç sizi tok tutacak ve fazla yemenize engel olacaktır. 

Sizde sağlığınıza önem veriyorsanız mümkün olduğunda havuç tüketmeye ve öğünlerinizden havucu eksik etmemeye özen gösterin.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.