Mac’te Ekran Görüntüsü Nasıl Alınır?

Reklam Engelleyici Bulundu

Web sitemiz, ziyaretçilerimize çevrimiçi reklamlar göstererek mümkün hale getirilmiştir. Lütfen reklam engelleyicinizi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün.

Ekran görüntüleri, bilgileri yakalamanın, hataları kaydetmenin veya arkadaşlarınızla veya iş arkadaşlarınızla paylaşmak üzere görüntüler oluşturmanın yararlı bir yolu olabilir. macOS, yalnızca tüm ekranın değil, aynı zamanda daha küçük bölümlerin veya tek tek pencerelerin de çekimine olanak tanır. Bu kullanışlı araç için ihtiyacınız olan komutları size gösteriyoruz.

Mac’imde nasıl tam ekran görüntüsü alırım?

Ekranınızda görebileceğiniz her şeyin hızlı bir görüntüsünü yakalamak istiyorsanız, kullanmanız gereken bir tuş kombinasyonu vardır. Shift tuşunu basılı tutun, ardından Komut (cmd) ve 3 numaralı tuşları ekleyin. Bunlara birlikte basıldığında, bir kamera deklanşörünün sesini duyacaksınız ve ekran görüntüsü masaüstünüzde görünmelidir.

Ekranın sadece bir kısmının ekran görüntüsünü nasıl alırım?

Bazen, aradığınız bilgiler ekranın yalnızca bir bölümünde olduğu için, masaüstünüzün tamamının çekimde olmasını istemezsiniz. Bu durumlarda, ekranın sadece bir bölümünü yakalamak için farklı bir komut kullanabilirsiniz.

Shift tuşu + Command (cmd) + 4 rakamını basılı tutun. Ekranda normal fare / izleme dörtgeni işaretçisinin yerine bir artı işareti belirir. Artı işaretini bölümün başlamasını istediğiniz yerde basılı tutun, ardından istediğiniz tüm alanın ana hatlarını çizmek için imleci sürüklerken basılı tutmaya devam edin. Son olarak, fare düğmesine / izleme dörtgenine basmayı bırakın; ekran görüntüsü otomatik olarak tetiklenecek ve masaüstünüze yüklenecektir.

Masaüstümdeki bir pencerenin ekran görüntüsünü nasıl alırım?

MacOS kullanıcılarına açık olan son seçenek, masaüstünüzde açık olan tek bir pencereyi yakalamaktır. Bunu yapmak için, pencere panelinin seçili olduğundan emin olun (üzerine tıklayın), ardından Shift + Command (cmd) + 4 rakamı + Boşluk çubuğunu basılı tutun.

İmlecin, çekim yapmaya hazır olduğunu gösteren bir kamera simgesine dönüştüğünü göreceksiniz. Yanlış öğeyi veya ekranın bir bölümünü seçtiyseniz, Esc (Escape) tuşuna basın ve Mac’iniz çekimi iptal edecektir. Yine de her şey yolundaysa, vurgulanan pencereye tıklayın ve bir ekran görüntüsü alınıp masaüstünüze gönderilecektir.

Leave a Reply