Tavşanlar Neden Gözlerine Işık Tutulunca Hareketsiz Kalır

0 0

Gece avlananlar iyi bilir. Eğer gece avlanacaksanız muhakkak yanınızda güçlü bir fener götürmelisiniz. Güçlü bir fener, karanlıkta etrafı görebilmenin yanında avlanmak için de gereklidir çünkü.

Tavşanlar neden gözlerine ışık tutulunca hareketsiz kalır? Bu ışığı görünce hareketsiz kalma sadece tavşanlara özgü değildir aslında. Gece dolaşan tüm hayvanlar, karanlıkta güçlü bir ışık kaynağı ile karşılaşınca adeta donmuş gibi kalır. Ama neden?

Genellikle gece dolaşan memeli hayvanların göz retinasında çubuk biçiminde görme hücreleri bulunmaktadır. Bu hücreler karanlık ve az ışıklı ortamlarda muhteşem görme kabiliyeti sağlar. Bunun aksine gündüz dolaşan hayvanlarda ise retina, koni biçiminde görme hücreleri içerir. Bu hayvanlar da gündüz veya ışıklı ortamlarda muhteşem bir şekilde görebilir. Retina da düz görme hücrelerine sahip hayvanlar karanlıkta ilerlerken güçlü bir ışık kaynağı görürlerse geçici olarak kör olurlar. Çevrede ne olup bittiğini göremeyen hayvan kendini tehlikeye atmamak için sabit kalmayı tercih eder. Ancak çevresinden bir şeylerin çok yaklaştığını hisseder ise kaçarlar.

Gördüğünüz gibi tavşanların ışığı görünce hareketsiz kalması tamamen gözleri ile alakalıdır. Gece karanlık bir yolda ilerler iken aniden önünüze çıkan tavşanın yolun üzerinde aniden durması da hayvanın intihar etmesinden değil, tamamen gözlerindeki bu hücresel olaydan dolayıdır. Hayvanlar intihar girişiminde bulunmazlar. Aynı durum balıklarda da geçerlidir. Gece dalışlarında balıkların gözlerine ışık tutulursa balıklar da sabit kalır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.